Przejdź do treści

Asystentka - co to za zawód?

Asystentka to stanowisko, które funkcjonuje na rynku pracy już od dekad. Bardzo zmieniło się ono jednak na przestrzeni lat. Wraz z rozwojem technologii znacząco ewoluowały wymagania w stosunku do asystentek, zmianom ulegały także stawki. Obecnie wiele osób zastanawia się, ile zarabia asystentka? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o zarobkach na tym stanowisku.
W naszym kraju stanowisko asystentki rozwijało się razem z kapitalizmem. Tuż po przemianach gospodarczych zatrudniane na to stanowisko kobiety zajmowały się między innymi przygotowywaniem dokumentów, robieniem notatek i pilnowaniem szeroko rozumianych „spraw firmowych”. Obecnie ten stan rzeczy znacznie się zmienił. Zawód ten nie jest już wyłącznie domeną kobiet i chociaż filary obowiązków pozostały te same od kandydatów wymaga się już nieco wyższych kompetencji. Zatrudnione na tym stanowisku osoby stanowią prawą rękę właściciela firmy. Prowadzą kalendarz, pomagają w organizacji spotkać biznesowych, zbierają dane, analizują je i raportują. Bardzo często asystenci zajmują się także redagowaniem, a nawet tłumaczeniem ważnych dokumentów i artykułów. Aby zostać asystentką lub asystentem zwykle należy posiadać wykształcenie wyższe, doświadczenie na podobnym stanowisku, Przydatne umiejętności to zdolność logicznego i analitycznego myślenia, znajomość języków obcych. Taka osoba powinna być także sumienna i bardzo dokładna.

Asystenka - zarobki jakich możemy się spodziewać

Tak jak w przypadku każdego innego stanowiska dla kandydatów bardzo istotna jest kwestia zarobków. Potencjalni chętni często zastanawiają się: ile zarabia asystentka biura? Ile zarabia asystentka zarządu? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, ponieważ wynagrodzenie zależne jest od wielu czynników, między innymi od wielkości miejscowości, w jakiej znajduje się firma oraz od wielkości samego przedsiębiorstwa. W dużych miastach mediana zarobków na stanowisku asystentki biura wynosi około 3 500 PLN brutto. Jedynie 25% wszystkich zatrudnionych zarabia poniżej 2 920 PLN brutto. W przypadku asystentki zarządu zarobki są nieco wyższe, a ich mediana wynosi 4 350 PLN brutto. A zarabia asystentka dyrektora? Większość osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia od 3 510 PLN do nawet 5 340 PLN. Jedynie dwadzieścia pięć procent najgorzej nagradzanych pracowników w tej grupie zawodowej może liczyć na wynagrodzenie mniejsze niż 3 510 PLN brutto. Zarobki w dużej mierze zależne są jednak od umiejętności. Osoby mówiące w rzadko spotykanych językach – takich jak chiński czy nawet hiszpański – mogą liczyć na wyższe pensje. Zawód asystentki należy do grupy tych bardzo wymagających, a do jego wykonywania potrzebne są rozliczne kompetencje, wykształcenie i doświadczenie. Zarobki na tym stanowisku przekraczają nieco średnią krajową i można uznać je za bardzo dobre.