Przejdź do treści

Kim jest wirtualna asystentka?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się praca zdalna. Technologia poszła na tyle do przodu, że wiele osób jest w stanie pracować w domowym zaciszu. Jednym z pożądanych zawodów zdalnych jest wirtualna asystentka. Na czym polega jej praca i czym różni się od zadań, które wykonuje asystentka, pracująca stacjonarnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Najprościej rzecz ujmując, wirtualna asystentka jest osobą, która organizuje pracę firmy zdalnie. Warto zauważyć, że może być to zarówno osoba zatrudniona na etacie, jak i taka, która prowadzi własną działalność gospodarczą i świadczy usługi koordynujące pracę biura klienta. Może się wydawać, że asystentka zajmuje się najprostszymi i bardzo przyziemnymi zadaniami, w rzeczywistości to jednak organizacja różnych czynności na wielu poziomach, dlatego istnieje wielu wirtualnych asystentów wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach.

Wirtualna asystentka - zadania

Zadania, które wykonuje wirtualna asystentka, można podzielić na kilka podstawowych kategorii, takich jak:
• marketing i PR firmy – w zakres obowiązków z tej dziedziny wchodzi między innymi obsługa strony internetowej oraz kanałów firmy w mediach społecznościowych. W przypadku sklepów internetowych może zajmować się ich obsługą, wystawianiem aukcji lub tworzeniem fotografii produktowych W pewnym zakresie może obsługiwać również internetowe kanały reklamowe.
• sprawy administracyjne, czyli dbanie o odpowiedni obieg korespondencji biurowej, odbieranie telefonów, odpisywanie na maile klientów oraz umawianie spotkań z kontrahentami. Do tej grupy zadań można zaliczyć również tłumaczenia prostych dokumentów oraz ich archiwizacja lub obsługa newslettera.
• zadania kreatywne – należy do nich tworzenie content designu, opracowywanie tekstów oraz grafik na stronę internetową, a także edycja materiałów audiowizualnych, np. reklam.
• research, czyli badanie konkurencji, wyszukiwanie potencjalnie korzystnych dla klienta ofert handlowych oraz eventów, które mogłyby korzystnie wpłynąć na wizerunek firmy.

Asystentka vs wirtualna asystentka

Zatrudnienie wirtualnej asystentki niesie cały szereg korzyści dla przedsiębiorcy. Fakt, że asystentka pracuje zdalnie, niesie ze sobą redukcję kosztów. Przedsiębiorca nie musi tworzyć nowego stanowiska pracy, w zasadzie nie musi nawet otwierać biura. Dodatkowo wirtualna asystentka ma zazwyczaj własną działalność, w związku z tym sama opłaca sobie składki zdrowotne oraz emerytalne. Przedsiębiorca w końcu wie, za co płaci. Czas pracy wirtualnej asystentki jest zliczany w specjalnym programie, w którym umieszcza się wszystkie przerwy, w związku z czym nie ma mowy o wynagrodzeniu za cały miesiąc. Obowiązki, które wykonuje osoba pracująca zdalnie, nie zajmują jej ośmiu godzin każdego dnia, a zaledwie kilka godzin. Warto podkreślić, że dużą zaletą wirtualnej asystentki jest jej elastyczność. Wykonywanie obowiązków z domu pozwala jej na pracę w różnych godzinach, nawet kiedy siedziba firmy jest już zamknięta.